Patrinipen le themengo palal o indekso le manushutne baryaripnasko: Diferență între versiuni
Conținut șters Conținut adăugat
t robot Adding: my:လူထုဖွံ့ဖြိုးရေးညွှန်းကိန်းနိုင်ငံများစာရင်း |
t robot Adding: ur:فہرست ممالک بلحاظ انسانی ترقیاتی اشاریہ; cosmetic changes |
||
Linia 31: | Linia 31: | ||
! colspan="3" style="color:#090;" | Baro manushutno baryaripen |
! colspan="3" style="color:#090;" | Baro manushutno baryaripen |
||
|- |
|- |
||
| 1 || [[ |
| 1 || [[Chitro:Flag of Norway.svg|20px|Norvejiya]] [[Norvejiya]] || 0.963 |
||
|- |
|- |
||
| 2 || [[ |
| 2 || [[Chitro:Flag of Iceland.svg|20px|Island]] [[Island]] || 0.956 |
||
|- |
|- |
||
| 3 || [[ |
| 3 || [[Chitro:Flag of Australia.svg|20px|Australiya]] [[Australiya]] || 0.955 |
||
|- |
|- |
||
| 4 || [[ |
| 4 || [[Chitro:Flag of Luxembourg.svg|20px|Luksemburgo]] [[Luksemburgo]] || 0.949 |
||
|- |
|- |
||
| 5 || [[ |
| 5 || [[Chitro:Flag of Canada.svg|20px|Kanada]] [[Kanada]] || 0.949 |
||
|- |
|- |
||
| 6 || [[ |
| 6 || [[Chitro:Flag of Sweden.svg|20px|Svedo]] [[Svedo]] || 0.949 |
||
|- |
|- |
||
| 7 || [[ |
| 7 || [[Chitro:Flag of Switzerland.svg|20px|Svicra]] [[Svicra]] || 0.947 |
||
|- |
|- |
||
| 8 || [[ |
| 8 || [[Chitro:Flag of Ireland.svg|20px|Irland]] [[Irland]] || 0.946 |
||
|- |
|- |
||
| 9 || [[ |
| 9 || [[Chitro:Flag of Belgium.svg|20px|Beljiya]] [[Beljiya]] || 0.945 |
||
|- |
|- |
||
| 10 || [[ |
| 10 || [[Chitro:Flag of the United States.svg|20px|Phandle Staturya]] [[Phandle Staturya]] || 0.944 |
||
|- |
|- |
||
| 11 || [[ |
| 11 || [[Chitro:Flag of Japan.svg|20px|Japan]] [[Japan]] || 0.943 |
||
|- |
|- |
||
| 12 || [[ |
| 12 || [[Chitro:Flag of the Netherlands.svg|20px|Oland]] [[Oland]] || 0.943 |
||
|- |
|- |
||
| 13 || [[ |
| 13 || [[Chitro:Flag of Finland.svg|20px|Finland]] [[Finland]] || 0.941 |
||
|- |
|- |
||
| 14 || [[ |
| 14 || [[Chitro:Flag of Denmark.svg|20px|Danemark]] [[Danemark]] || 0.941 |
||
|- |
|- |
||
| 15 || [[ |
| 15 || [[Chitro:Flag of the United Kingdom.svg|20px|Phandlo Thagaripen]] [[Phandlo Thagaripen]] || 0.939 |
||
|- |
|- |
||
| 16 || [[ |
| 16 || [[Chitro:Flag of France.svg|20px|Franchiya]] [[Franchiya]] || 0.938 |
||
|- |
|- |
||
| 17 || [[ |
| 17 || [[Chitro:Flag of Austria.svg|20px|Estrexa]] [[Estrexa]] || 0.936 |
||
|- |
|- |
||
| 18 || [[ |
| 18 || [[Chitro:Flag of Italy.svg|20px|Italiya]] [[Italiya]] || 0.934 |
||
|- |
|- |
||
| 19 || [[ |
| 19 || [[Chitro:Flag of New Zealand.svg|20px|Nevo Zeyeland]] [[Nevo Zeyeland]] || 0.933 |
||
|- |
|- |
||
| 20 || [[ |
| 20 || [[Chitro:Flag of Germany.svg|20px|Jermaniya]] [[Jermaniya]] || 0.930 |
||
|- |
|- |
||
| 21 || [[ |
| 21 || [[Chitro:Flag of Spain.svg|20px|Spaniya]] [[Spaniya]] || 0.928 |
||
|- |
|- |
||
| |
| – || [[Chitro:Flag_of_Europe.svg|20px|* ||Europikano Ekipen]] [[Europikano Ekipen]] 0.922 (est.) |
||
|- |
|- |
||
| 22 || [[ |
| 22 || [[Chitro:Flag of Hong Kong.svg|20px|Hong Kong]], [[Hong Kong|Hong Kong,China (UAU)]]* || 0.916 {{mn|Chi|1}} |
||
|- |
|- |
||
| 23 || [[ |
| 23 || [[Chitro:Flag of Israel.svg|20px|Israel]] [[Israel]] || 0.915 |
||
|- |
|- |
||
| 24 || [[ |
| 24 || [[Chitro:Flag of Greece.svg|20px|Grechiya]] [[Grechiya]] || 0.912 |
||
|- |
|- |
||
| |
| – || [[Chitro:Flag of the Republic of China.svg|20px|Republika China]] [[Republika China (Taiwan)]]* || 0.910 {{mn|Chi|2}} |
||
|- |
|- |
||
| 25 || [[ |
| 25 || [[Chitro:Flag of Singapore.svg|20px|Singapore]] [[Singapore]] || 0.907 |
||
|- |
|- |
||
| 26 || [[ |
| 26 || [[Chitro:Flag of Slovenia.svg|20px|Sloveniya]] [[Sloveniya]] || 0.904 |
||
|- |
|- |
||
| 27 || [[ |
| 27 || [[Chitro:Flag of Portugal.svg|20px|Portugaliya]] [[Portugaliya]] || 0.904 |
||
|- |
|- |
||
| 28 || [[ |
| 28 || [[Chitro:Flag of South Korea.svg|20px|Republika Korea]] [[Republika Korea]] || 0.901 |
||
|- |
|- |
||
| 29 || [[ |
| 29 || [[Chitro:Flag of Cyprus.svg|20px|Chipro]] [[Chipro]] || 0.891 |
||
|- |
|- |
||
| 30 || [[ |
| 30 || [[Chitro:Flag of Barbados.svg|20px|Barbados]] [[Barbados]] || 0.878 |
||
|- |
|- |
||
| 31 || [[ |
| 31 || [[Chitro:Flag of Czech Republic.svg|20px|Republika Czech]] [[Czech]] || 0.874 |
||
|- |
|- |
||
| 32 || [[Image:Flag of Malta.svg|20px| || 0.867 |
| 32 || [[Image:Flag of Malta.svg|20px| || 0.867 |
||
Linia 151: | Linia 151: | ||
! colspan="3" style="color:#fc0;" | Mashkarutno manushutno baryaripen |
! colspan="3" style="color:#fc0;" | Mashkarutno manushutno baryaripen |
||
|- |
|- |
||
| 58 || [[ |
| 58 || [[Chitro:Flag_of_Libya.svg|22x20px|Flag of Libyan Arab Jamahiriya]] [[Libya|Libyan Arab Jamahiriya]] || 0.799 |
||
|- |
|- |
||
| 59 || [[ |
| 59 || [[Chitro:Flag_of_Macedonia.svg|22x20px|Flag of Former Yugoslav Republic of Macedonia]] [[Republic of Macedonia|Former Yugoslav Republic of Macedonia]] || 0.797 |
||
|- |
|- |
||
| 60 || [[Image:Flag of Antigua and Barbuda.svg|20px| || 0.797 |
| 60 || [[Image:Flag of Antigua and Barbuda.svg|20px| || 0.797 |
||
Linia 159: | Linia 159: | ||
| 61 || [[Image:Flag of Malaysia.svg|20px| || 0.796 |
| 61 || [[Image:Flag of Malaysia.svg|20px| || 0.796 |
||
|- |
|- |
||
| 62 || [[ |
| 62 || [[Chitro:Flag_of_Russia.svg|22x20px|Flag of Russian Federation]] [[Russia|Russian Federation]] || 0.795 |
||
|- |
|- |
||
| 63 || [[Image:Flag of Brazil.svg|20px| || 0.792 |
| 63 || [[Image:Flag of Brazil.svg|20px| || 0.792 |
||
Linia 183: | Linia 183: | ||
| 73 || [[Image:Flag of Thailand.svg|20px| || 0.778 |
| 73 || [[Image:Flag of Thailand.svg|20px| || 0.778 |
||
|- |
|- |
||
| 74 || [[ |
| 74 || [[Chitro:Flag_of_Samoa.svg|22x20px|Flag of Samoa (Western)]] [[Samoa|Samoa (Western)]] || 0.776 |
||
|- |
|- |
||
| 75 || [[Image:Flag of Venezuela.svg|20px| || 0.772 |
| 75 || [[Image:Flag of Venezuela.svg|20px| || 0.772 |
||
Linia 205: | Linia 205: | ||
| 84 || [[Image:Flag of Philippines.svg|20px| || 0.758 |
| 84 || [[Image:Flag of Philippines.svg|20px| || 0.758 |
||
|- |
|- |
||
| 85 || [[ |
| 85 || [[Chitro:Flag_of_the_People's_Republic_of_China.svg|22x20px|Flag of China]] [[People's Republic of China|China]]{{ref|1.svg|20px| || 0.755 |
||
|- |
|- |
||
| 86 || [[Image:Flag of Suriname.svg|20px| || 0.755 |
| 86 || [[Image:Flag of Suriname.svg|20px| || 0.755 |
||
Linia 233: | Linia 233: | ||
| 98 || [[Image:Flag of Jamaica.svg|20px| || 0.738 |
| 98 || [[Image:Flag of Jamaica.svg|20px| || 0.738 |
||
|- |
|- |
||
| 99 || [[ |
| 99 || [[Chitro:Flag_of_Iran.svg|22x20px|Flag of Islamic Republic of Iran]] [[Iran|Islamic Republic of Iran]] || 0.736 |
||
|- |
|- |
||
| 100 || [[ |
| 100 || [[Chitro:Flag_of_Georgia.svg|22x20px|Flag of Georgia]] [[Georgia (country)|Georgia]] || 0.732 |
||
|- |
|- |
||
| 101 || [[Image:Flag of Azerbaijan.svg|20px| || 0.729 |
| 101 || [[Image:Flag of Azerbaijan.svg|20px| || 0.729 |
||
|- |
|- |
||
| 102 || [[ |
| 102 || [[Chitro:Flag_of_Palestine.svg|22x20px|Flag of Palestinian National Authority]] [[Palestinian National Authority|Palestinian Territories]]* || 0.729 |
||
|- |
|- |
||
| 103 || [[Image:Flag of Algeria.svg|20px| || 0.722 |
| 103 || [[Image:Flag of Algeria.svg|20px| || 0.722 |
||
Linia 247: | Linia 247: | ||
| 105 || [[Image:Flag of Cape Verde.svg|20px| || 0.721 |
| 105 || [[Image:Flag of Cape Verde.svg|20px| || 0.721 |
||
|- |
|- |
||
| 106 || [[ |
| 106 || [[Chitro:Flag_of_Syria.svg|22x20px|Flag of Syrian Arab Republic]] [[Syria|Syrian Arab Republic]] || 0.721 |
||
|- |
|- |
||
| 107 || [[Image:Flag of Guyana.svg|20px| || 0.720 |
| 107 || [[Image:Flag of Guyana.svg|20px| || 0.720 |
||
|- |
|- |
||
| 108 || [[ |
| 108 || [[Chitro:Flag_of_Vietnam.svg|22x20px|Flag of Viet Nam]] [[Vietnam|Viet Nam]] || 0.704 |
||
|- |
|- |
||
| 109 || [[Image:Flag of Kyrgyzstan.svg|20px| || 0.702 |
| 109 || [[Image:Flag of Kyrgyzstan.svg|20px| || 0.702 |
||
Linia 265: | Linia 265: | ||
| 114 || [[Image:Flag of Mongolia.svg|20px| || 0.679 |
| 114 || [[Image:Flag of Mongolia.svg|20px| || 0.679 |
||
|- |
|- |
||
| 115 || [[ |
| 115 || [[Chitro:Moldova_flag_large.gif|22x20px|Flag of Republic of Moldova]] [[Republic of Moldova]] || 0.671 |
||
|- |
|- |
||
| 116 || [[Image:Flag of Honduras.svg|20px| || 0.667 |
| 116 || [[Image:Flag of Honduras.svg|20px| || 0.667 |
||
Linia 287: | Linia 287: | ||
| 125 || [[Image:Flag of Namibia.svg|20px| || 0.627 |
| 125 || [[Image:Flag of Namibia.svg|20px| || 0.627 |
||
|- |
|- |
||
| 126 || [[ |
| 126 || [[Chitro:Flag_of_Sao_Tome_and_Principe.svg|22x20px|Flag of São Tomé and Principe]] [[São Tomé and Principe]] || 0.604 |
||
|- |
|- |
||
| 127 || [[Image:Flag of India.svg|20px| || 0.602 |
| 127 || [[Image:Flag of India.svg|20px| || 0.602 |
||
Linia 301: | Linia 301: | ||
| 132 || [[Image:Flag of Comoros.svg|20px| || 0.547 |
| 132 || [[Image:Flag of Comoros.svg|20px| || 0.547 |
||
|- |
|- |
||
| 133 || [[ |
| 133 || [[Chitro:Flag_of_Laos.svg|22x20px|Flag of Lao People's Democratic Republic]] [[Laos|Lao People's Democratic Republic]] || 0.545 |
||
|- |
|- |
||
| 134 || [[Image:Flag of Bhutan.svg|20px| || 0.536 |
| 134 || [[Image:Flag of Bhutan.svg|20px| || 0.536 |
||
Linia 319: | Linia 319: | ||
| 141 || [[Image:Flag of Sudan.svg|20px| || 0.512 |
| 141 || [[Image:Flag of Sudan.svg|20px| || 0.512 |
||
|- |
|- |
||
| 142 || [[ |
| 142 || [[Chitro:Flag_of_the_Republic_of_the_Congo.svg|22x20px|Kongo]] [[Republika Kongo|Kongo]] || 0.512 |
||
|- |
|- |
||
| 143 || [[Image:Flag of Togo.svg|20px| || 0.512 |
| 143 || [[Image:Flag of Togo.svg|20px| || 0.512 |
||
Linia 347: | Linia 347: | ||
| 154 || [[Image:Flag of Kenya.svg|20px| || 0.474 |
| 154 || [[Image:Flag of Kenya.svg|20px| || 0.474 |
||
|- |
|- |
||
| 155 || [[ |
| 155 || [[Chitro:Flag_of_The_Gambia.svg|22x20px|Flag of Gambia]] [[The Gambia|Gambia]] || 0.470 |
||
|- |
|- |
||
| 156 || [[Image:Flag of Guinea.svg|20px| || 0.466 |
| 156 || [[Image:Flag of Guinea.svg|20px| || 0.466 |
||
Linia 363: | Linia 363: | ||
| 162 || [[Image:Flag of Benin.svg|20px| || 0.431 |
| 162 || [[Image:Flag of Benin.svg|20px| || 0.431 |
||
|- |
|- |
||
| 163 || [[ |
| 163 || [[Chitro:Flag_of_Cote_d'Ivoire.svg|22x20px|Flag of São Tomé and Principe]] [[Côte d’Ivoire]] || 0.420 |
||
|- |
|- |
||
| 164 || [[ |
| 164 || [[Chitro:Flag_of_Tanzania.svg|22x20px|Flag of United Republic of Tanzania]] [[Tanzania|United Republic of Tanzania]] || 0.418 |
||
|- |
|- |
||
| 165 || [[Image:Flag of Malawi.svg|20px| || 0.404 |
| 165 || [[Image:Flag of Malawi.svg|20px| || 0.404 |
||
Linia 371: | Linia 371: | ||
| 166 || [[Image:Flag of Zambia.svg|20px| || 0.394 |
| 166 || [[Image:Flag of Zambia.svg|20px| || 0.394 |
||
|- |
|- |
||
| 167 || [[ |
| 167 || [[Chitro:Flag of Democratic Republic of the Congo.svg|20px|Demokratikani Republika Kongo]] [[Demokratikani Republika Kongo]] || 0.385 |
||
|- |
|- |
||
| 168 || [[Image:Flag of Mozambique.svg|20px| || 0.379 |
| 168 || [[Image:Flag of Mozambique.svg|20px| || 0.379 |
||
Linia 403: | Linia 403: | ||
| — || colspan="2" | [[Image:Flag of Kiribati.svg|20px| |
| — || colspan="2" | [[Image:Flag of Kiribati.svg|20px| |
||
|- |
|- |
||
| — || colspan="2" | [[ |
| — || colspan="2" | [[Chitro:Flag_of_North_Korea.svg|22x20px|Flag of Democratic People's Republic of Korea]] [[North Korea|Democratic People's Republic of Korea]] |
||
|- |
|- |
||
| — || colspan="2" | [[Image:Flag of Liberia.svg|20px| |
| — || colspan="2" | [[Image:Flag of Liberia.svg|20px| |
||
Linia 409: | Linia 409: | ||
| — || colspan="2" | [[Image:Flag of Liechtenstein.svg|20px| |
| — || colspan="2" | [[Image:Flag of Liechtenstein.svg|20px| |
||
|- |
|- |
||
| — || colspan="2" | [[ |
| — || colspan="2" | [[Chitro:Flag of Macau.svg|22x20px|Flag of Macau, China]] [[Macau|Macau, China (SAR)]] {{mn|Chi|1}} |
||
|- |
|- |
||
| — || colspan="2" | [[Image:Flag of Marshall Islands.svg|20px| |
| — || colspan="2" | [[Image:Flag of Marshall Islands.svg|20px| |
||
Linia 434: | Linia 434: | ||
|} |
|} |
||
*{{mnb|Chi|1}} Anderyarel gina katar i [[Manushutni Republika China]] avryarindoi [[Hong Kong|Hong Kong Uzalutno Administaciyako Umal, UAU]] (si les aver IMB), [[Makau|Makau UAU]], thai [[Taiwan]]. |
* {{mnb|Chi|1}} Anderyarel gina katar i [[Manushutni Republika China]] avryarindoi [[Hong Kong|Hong Kong Uzalutno Administaciyako Umal, UAU]] (si les aver IMB), [[Makau|Makau UAU]], thai [[Taiwan]]. |
||
*{{mnb|Chi|2}} O reporto chi anderyarel gina katar "[[Taiwan, Province of China]]", o anav labyardo pe [[Republika China (Taiwan)]]. Le Phandle Naciye thai Manushutni Republika China chi prinjaren la sar ekh [[stato]]. I Republika China ginyarel o IMB te avel 0.910 [[2003]] bersheste palal: o [[jivipnasko shaipen]] si 76.1 bersha, o lekhavipnsko janglipen le bare manushego si 97.0%, co shkolyako phiripen si 97%, thai ABP pe themutno (KKZ) si |
* {{mnb|Chi|2}} O reporto chi anderyarel gina katar "[[Taiwan, Province of China]]", o anav labyardo pe [[Republika China (Taiwan)]]. Le Phandle Naciye thai Manushutni Republika China chi prinjaren la sar ekh [[stato]]. I Republika China ginyarel o IMB te avel 0.910 [[2003]] bersheste palal: o [[jivipnasko shaipen]] si 76.1 bersha, o lekhavipnsko janglipen le bare manushego si 97.0%, co shkolyako phiripen si 97%, thai ABP pe themutno (KKZ) si US$23,911. Ande sa le thema avela po 25to than : palal Grechiya thai anglal Singapore. [http://www1.stat.gov.tw/public/Data/510181662971.pdf] |
||
== Avrutne phandimata == |
== Avrutne phandimata == |
||
* [http://hdr.undp.org/statistics/data/indicators.cfm?x=10&y=1&z=1 PhN Programo le Manushutne Baryaripen: themengo patrinipen palal o IMB, |
* [http://hdr.undp.org/statistics/data/indicators.cfm?x=10&y=1&z=1 PhN Programo le Manushutne Baryaripen: themengo patrinipen palal o IMB, 1975–2003] |
||
[[Shopni:Themenge thay umalenge patrinimata]] |
[[Shopni:Themenge thay umalenge patrinimata]] |
||
Linia 474: | Linia 474: | ||
[[th:รายชื่อประเทศตามดัชนีการพัฒนามนุษย์]] |
[[th:รายชื่อประเทศตามดัชนีการพัฒนามนุษย์]] |
||
[[tr:İnsani Gelişme Endeksi'ne göre ülkeler listesi]] |
[[tr:İnsani Gelişme Endeksi'ne göre ülkeler listesi]] |
||
[[ur:فہرست ممالک بلحاظ انسانی ترقیاتی اشاریہ]] |
|||
[[vi:Danh sách quốc gia theo chỉ số phát triển con người]] |
[[vi:Danh sách quốc gia theo chỉ số phát triển con người]] |
||
[[zh:人類發展指數列表]] |
[[zh:人類發展指數列表]] |
Versiunea de la data 2 deshuduitonai 2009 04:36
██ 0.950 thai barder ██ 0.900-0.949 ██ 0.850-0.899 ██ 0.800-0.849 ██ 0.750-0.799 ██ 0.700-0.749 | ██ 0.650-0.699 ██ 0.600-0.649 ██ 0.550-0.599 ██ 0.500-0.549 ██ 0.450-0.499 ██ 0.400-0.449 | ██ 0.350-0.399 ██ 0.300-0.349 ██ tikneder sr 0.300 ██ B/J |
Kadava si ekh patrinipen le themengo palal o indekso le manushutne baryaripnasko (2003), sar ando Phandle Naciyengo Reporto le Manushtne Baryaripnasko, 2005.
Le thema si rigyarde pe trin kategoriye: baro, mashkarutno, thai tikno manushtuno baryaripen. Pe varesave umalurya nai janglo o IMB. Kai thema so nai membrurya PhN si ekh asterisko (*).
_ | Them | IMB |
---|---|---|
Baro manushutno baryaripen | ||
1 | Norvejiya | 0.963 |
2 | Island | 0.956 |
3 | Australiya | 0.955 |
4 | Luksemburgo | 0.949 |
5 | Kanada | 0.949 |
6 | Svedo | 0.949 |
7 | Svicra | 0.947 |
8 | Irland | 0.946 |
9 | Beljiya | 0.945 |
10 | Phandle Staturya | 0.944 |
11 | Japan | 0.943 |
12 | Oland | 0.943 |
13 | Finland | 0.941 |
14 | Danemark | 0.941 |
15 | Phandlo Thagaripen | 0.939 |
16 | Franchiya | 0.938 |
17 | Estrexa | 0.936 |
18 | Italiya | 0.934 |
19 | Nevo Zeyeland | 0.933 |
20 | Jermaniya | 0.930 |
21 | Spaniya | 0.928 |
– | Europikano Ekipen 0.922 (est.) | |
22 | , Hong Kong,China (UAU)* | 0.916 [1] |
23 | Israel | 0.915 |
24 | Grechiya | 0.912 |
– | Republika China (Taiwan)* | 0.910 [2] |
25 | Singapore | 0.907 |
26 | Sloveniya | 0.904 |
27 | Portugaliya | 0.904 |
28 | Republika Korea | 0.901 |
29 | Chipro | 0.891 |
30 | Barbados | 0.878 |
31 | Czech | 0.874 |
32 | [[Image:Flag of Malta.svg|20px| | 0.867 |
33 | [[Image:Flag of Brunei.svg|20px| Darussalam | 0.866 |
34 | [[Image:Flag of Argentina.svg|20px| | 0.863 |
35 | [[Image:Flag of Hungary.svg|20px| | 0.862 |
36 | [[Image:Flag of Poland.svg|20px| | 0.858 |
37 | [[Image:Flag of Chile.svg|20px| | 0.854 |
38 | [[Image:Flag of Estonia.svg|20px| | 0.853 |
39 | [[Image:Flag of Lithuania.svg|20px| | 0.852 |
40 | [[Image:Flag of Qatar.svg|20px| | 0.849 |
41 | [[Image:Flag of United Arab Emirates.svg|20px| | 0.849 |
42 | [[Image:Flag of Slovakia.svg|20px| | 0.849 |
43 | [[Image:Flag of Bahrain.svg|20px| | 0.846 |
44 | [[Image:Flag of Kuwait.svg|20px| | 0.844 |
45 | [[Image:Flag of Croatia.svg|20px| | 0.841 |
46 | [[Image:Flag of Uruguay.svg|20px| | 0.840 |
47 | [[Image:Flag of Costa Rica.svg|20px| | 0.838 |
48 | [[Image:Flag of Latvia.svg|20px| | 0.836 |
49 | [[Image:Flag of Saint Kitts and Nevis.svg|20px| | 0.834 |
50 | [[Image:Flag of Bahamas.svg|20px| | 0.832 |
51 | [[Image:Flag of Seychelles.svg|20px| | 0.821 |
52 | [[Image:Flag of Cuba.svg|20px| | 0.817 |
53 | [[Image:Flag of Mexico.svg|20px| | 0.814 |
54 | [[Image:Flag of Tonga.svg|20px| | 0.810 |
55 | [[Image:Flag of Bulgaria.svg|20px| | 0.808 |
56 | [[Image:Flag of Panama.svg|20px| | 0.804 |
57 | [[Image:Flag of Trinidad and Tobago.svg|20px| | 0.801 |
Mashkarutno manushutno baryaripen | ||
58 | Libyan Arab Jamahiriya | 0.799 |
59 | Former Yugoslav Republic of Macedonia | 0.797 |
60 | [[Image:Flag of Antigua and Barbuda.svg|20px| | 0.797 |
61 | [[Image:Flag of Malaysia.svg|20px| | 0.796 |
62 | Russian Federation | 0.795 |
63 | [[Image:Flag of Brazil.svg|20px| | 0.792 |
64 | [[Image:Flag of Romania.svg|20px| | 0.792 |
65 | [[Image:Flag of Mauritius.svg|20px| | 0.791 |
66 | [[Image:Flag of Grenada.svg|20px| | 0.787 |
67 | [[Image:Flag of Belarus.svg|20px| | 0.786 |
68 | [[Image:Flag of Bosnia and Herzegovina.svg|20px| | 0.786 |
69 | [[Image:Flag of Colombia.svg|20px| | 0.785 |
70 | [[Image:Flag of Dominica.svg|20px| | 0.783 |
71 | [[Image:Flag of Oman.svg|20px| | 0.781 |
72 | [[Image:Flag of Albania.svg|20px| | 0.780 |
73 | [[Image:Flag of Thailand.svg|20px| | 0.778 |
74 | Samoa (Western) | 0.776 |
75 | [[Image:Flag of Venezuela.svg|20px| | 0.772 |
76 | [[Image:Flag of Saint Lucia.svg|20px| | 0.772 |
77 | [[Image:Flag of Saudi Arabia.svg|20px| | 0.772 |
78 | [[Image:Flag of Ukraine.svg|20px| | 0.766 |
79 | [[Image:Flag of Peru.svg|20px| | 0.762 |
80 | [[Image:Flag of Kazakhstan.svg|20px| | 0.761 |
81 | [[Image:Flag of Lebanon.svg|20px| | 0.759 |
82 | [[Image:Flag of Ecuador.svg|20px| | 0.759 |
83 | [[Image:Flag of Armenia.svg|20px| | 0.759 |
84 | [[Image:Flag of Philippines.svg|20px| | 0.758 |
85 | China{{ref|1.svg|20px| | 0.755 |
86 | [[Image:Flag of Suriname.svg|20px| | 0.755 |
87 | [[Image:Flag of Saint Vincent and the Grenadines.svg|20px| | 0.755 |
88 | [[Image:Flag of Paraguay.svg|20px| | 0.755 |
89 | [[Image:Flag of Tunisia.svg|20px| | 0.753 |
90 | [[Image:Flag of Jordan.svg|20px| | 0.753 |
91 | [[Image:Flag of Belize.svg|20px| | 0.753 |
92 | [[Image:Flag of Fiji.svg|20px| | 0.752 |
93 | [[Image:Flag of Sri Lanka.svg|20px| | 0.751 |
94 | [[Image:Flag of Turkey.svg|20px| | 0.750 |
95 | [[Image:Flag of Dominican Republic.svg|20px| | 0.749 |
96 | [[Image:Flag of Maldives.svg|20px| | 0.745 |
97 | [[Image:Flag of Turkmenistan.svg|20px| | 0.738 |
98 | [[Image:Flag of Jamaica.svg|20px| | 0.738 |
99 | Islamic Republic of Iran | 0.736 |
100 | Georgia | 0.732 |
101 | [[Image:Flag of Azerbaijan.svg|20px| | 0.729 |
102 | Palestinian Territories* | 0.729 |
103 | [[Image:Flag of Algeria.svg|20px| | 0.722 |
104 | [[Image:Flag of El Salvador.svg|20px| | 0.722 |
105 | [[Image:Flag of Cape Verde.svg|20px| | 0.721 |
106 | Syrian Arab Republic | 0.721 |
107 | [[Image:Flag of Guyana.svg|20px| | 0.720 |
108 | Viet Nam | 0.704 |
109 | [[Image:Flag of Kyrgyzstan.svg|20px| | 0.702 |
110 | [[Image:Flag of Indonesia.svg|20px| | 0.697 |
111 | [[Image:Flag of Uzbekistan.svg|20px| | 0.694 |
112 | [[Image:Flag of Nicaragua.svg|20px| | 0.690 |
113 | [[Image:Flag of Bolivia.svg|20px| | 0.687 |
114 | [[Image:Flag of Mongolia.svg|20px| | 0.679 |
115 | Flag of Republic of Moldova Republic of Moldova | 0.671 |
116 | [[Image:Flag of Honduras.svg|20px| | 0.667 |
117 | [[Image:Flag of Guatemala.svg|20px| | 0.663 |
118 | [[Image:Flag of Vanuatu.svg|20px| | 0.659 |
119 | [[Image:Flag of Egypt.svg|20px| | 0.659 |
120 | [[Image:Flag of South Africa.svg|20px| | 0.658 |
121 | [[Image:Flag of Equatorial Guinea.svg|20px| | 0.655 |
122 | [[Image:Flag of Tajikistan.svg|20px| | 0.652 |
123 | [[Image:Flag of Gabon.svg|20px| | 0.635 |
124 | [[Image:Flag of Morocco.svg|20px| | 0.631 |
125 | [[Image:Flag of Namibia.svg|20px| | 0.627 |
126 | São Tomé and Principe | 0.604 |
127 | [[Image:Flag of India.svg|20px| | 0.602 |
128 | [[Image:Flag of Solomon Islands.svg|20px| | 0.594 |
129 | [[Image:Flag of Myanmar.svg|20px| | 0.578 |
130 | [[Image:Flag of Cambodia.svg|20px| | 0.571 |
131 | [[Image:Flag of Botswana.svg|20px| | 0.565 |
132 | [[Image:Flag of Comoros.svg|20px| | 0.547 |
133 | Lao People's Democratic Republic | 0.545 |
134 | [[Image:Flag of Bhutan.svg|20px| | 0.536 |
135 | [[Image:Flag of Pakistan.svg|20px| | 0.527 |
136 | [[Image:Flag of Nepal.svg|20px| | 0.526 |
137 | [[Image:Flag of Papua New Guinea.svg|20px| | 0.523 |
138 | [[Image:Flag of Ghana.svg|20px| | 0.520 |
139 | [[Image:Flag of Bangladesh.svg|20px| | 0.520 |
140 | [[Image:Flag of Timor-Leste.svg|20px| | 0.513 |
141 | [[Image:Flag of Sudan.svg|20px| | 0.512 |
142 | Kongo | 0.512 |
143 | [[Image:Flag of Togo.svg|20px| | 0.512 |
144 | [[Image:Flag of Uganda.svg|20px| | 0.508 |
145 | [[Image:Flag of Zimbabwe.svg|20px| | 0.505 |
Tikno manushutno baryaripen | ||
146 | [[Image:Flag of Madagascar.svg|20px| | 0.499 |
147 | [[Image:Flag of Swaziland.svg|20px| | 0.498 |
148 | [[Image:Flag of Cameroon.svg|20px| | 0.497 |
149 | [[Image:Flag of Lesotho.svg|20px| | 0.497 |
150 | [[Image:Flag of Djibouti.svg|20px| | 0.495 |
151 | [[Image:Flag of Yemen.svg|20px| | 0.489 |
152 | [[Image:Flag of Mauritania.svg|20px| | 0.477 |
153 | [[Image:Flag of Haiti.svg|20px| | 0.475 |
154 | [[Image:Flag of Kenya.svg|20px| | 0.474 |
155 | Gambia | 0.470 |
156 | [[Image:Flag of Guinea.svg|20px| | 0.466 |
157 | [[Image:Flag of Senegal.svg|20px| | 0.458 |
158 | [[Image:Flag of Nigeria.svg|20px| | 0.453 |
159 | [[Image:Flag of Rwanda.svg|20px| | 0.450 |
160 | [[Image:Flag of Angola.svg|20px| | 0.445 |
161 | [[Image:Flag of Eritrea.svg|20px| | 0.444 |
162 | [[Image:Flag of Benin.svg|20px| | 0.431 |
163 | Côte d’Ivoire | 0.420 |
164 | United Republic of Tanzania | 0.418 |
165 | [[Image:Flag of Malawi.svg|20px| | 0.404 |
166 | [[Image:Flag of Zambia.svg|20px| | 0.394 |
167 | Demokratikani Republika Kongo | 0.385 |
168 | [[Image:Flag of Mozambique.svg|20px| | 0.379 |
169 | [[Image:Flag of Burundi.svg|20px| | 0.378 |
170 | [[Image:Flag of Ethiopia.svg|20px| | 0.367 |
171 | [[Image:Flag of Central African Republic.svg|20px| | 0.355 |
172 | [[Image:Flag of Guinea-Bissau.svg|20px| | 0.348 |
173 | [[Image:Flag of Chad.svg|20px| | 0.341 |
174 | [[Image:Flag of Mali.svg|20px| | 0.333 |
175 | [[Image:Flag of Burkina Faso.svg|20px| | 0.317 |
176 | [[Image:Flag of Sierra Leone.svg|20px| | 0.298 |
177 | [[Image:Flag of Niger.svg|20px| | 0.281 |
Bijanglo{{ref|2.svg|20px| | ||
— | [[Image:Flag of Afghanistan.svg|20px| | |
— | [[Image:Flag of Andorra.svg|20px| | |
— | [[Image:Flag of Iraq.svg|20px| | |
— | [[Image:Flag of Kiribati.svg|20px| | |
— | Democratic People's Republic of Korea | |
— | [[Image:Flag of Liberia.svg|20px| | |
— | [[Image:Flag of Liechtenstein.svg|20px| | |
— | Macau, China (SAR) [1] | |
— | [[Image:Flag of Marshall Islands.svg|20px| | |
— | [[Image:Flag of Federated States of Micronesia.svg|20px| | |
— | [[Image:Flag of Monaco.svg|20px| | |
— | [[Image:Flag of Montenegro.svg|20px| | |
— | [[Image:Flag of Nauru.svg|20px| | |
— | [[Image:Flag of Palau.svg|20px| | |
— | [[Image:Flag of San Marino.svg|20px| | |
— | [[Image:Flag of Serbia.svg|20px| | |
— | [[Image:Flag of Somalia.svg|20px| | |
— | [[Image:Flag of Tuvalu.svg|20px| | |
— | [[Image:Flag of Vatican City.svg|20px| |
- 1. ^ Anderyarel gina katar i Manushutni Republika China avryarindoi Hong Kong Uzalutno Administaciyako Umal, UAU (si les aver IMB), Makau UAU, thai Taiwan.
- 2. ^ O reporto chi anderyarel gina katar "Taiwan, Province of China", o anav labyardo pe Republika China (Taiwan). Le Phandle Naciye thai Manushutni Republika China chi prinjaren la sar ekh stato. I Republika China ginyarel o IMB te avel 0.910 2003 bersheste palal: o jivipnasko shaipen si 76.1 bersha, o lekhavipnsko janglipen le bare manushego si 97.0%, co shkolyako phiripen si 97%, thai ABP pe themutno (KKZ) si US$23,911. Ande sa le thema avela po 25to than : palal Grechiya thai anglal Singapore. [1]